Taj Designer Group...


شیشه دو جداره :

 

نور خورشید از سه طیف اصلی تشکیل شده است:
 

 • ماوراء بنفش

تابش بلند مدت این پرتو موجب تغییر رنگ اجسام از جمله پرده، فرش و ... می شود. به این منظور جهت جلوگیری از تابش این طیف باید به ضریب عبور اشعه ماوراء بنفش از شیشه توجه نمود.
 

 • نور مرئی

ورود نورمرئی به منزل بصورت کنترل شده موجب دید صحیح چشم جهت مشاهده اجسام میگردد. میزان تابش تحت عنوان روشنایی مطرح میگردد. جهت تنظیم حداکثر و حداقل میزان روشنایی می بایست به ضریب عبور  نور مرئی از شیشه و همچنین ضریب بازتابش نورمرئی توجه داشت.
 

 • نور مادون قرمز

مادون قرمز آن بخش از انرژی خورشیدی است که بصورت حرارت احساس میشود. تقریباً دو سوم از انرژی ورودی و خروجی از راه پنجره بصورت تابش در طیف مادون قرمز جریان می یابد. در مناطق گرمسیر و پر آفتاب تابش این طیف از نور به داخل ساختمان موجب افزایش سریع دما میشود. این پدیده بار سنگینی را به سیستم خنک کننده ساختمان تحمیل نموده و سبب افزایش مصرف انرژی میشود، به همین ترتیب بخش قابل توجهی از گرمای درون ساختمان در مناطق سردسیر در همین طیف از راه پنجره ها به بیرون تابیده میشود. با انتخاب ترکیب مناسبی از انواع شیشه رنگی، رفلکس، لمینیت و دوجداره می توان جریان نور و ورود و خروج انرژی از ساختمان را کنترل نمود و آرامش ساکنان آن را تامین نمود.

 


 

 

 • تعریف شیشه

مواد اصلی تشکیل دهنده شیشه عبارتند از: کربنات سدیم سنگین، سنگ آهک و سیلیس واژه شیشه فلوت به معنای شیشه بدون موج و کاملاً  صاف از آنجا نشات میگیرد که پس از بیرون آمدن شیشه از کوره به منظور مسطح نمودن و ضخامت سازی، شیشه بر روی حوضچه مذاب قلع شناور میگردد و به اصطلاح تبدیل به شیشه فلوت میشود.
استفاده از شیشه توسط رومی ها در حدود هزارسال قبل از میلاد مسیح رایج بوده است و استفاده عمومی از آن نیز به حدود 200 سال قبل باز میگردد که از آن زمان شیشه ها با ابعاد مختلف وارد زندگی عموم مردم گردیدند. در سال 1865 میلادی صاحب یک مغازه شیشه فروشی در شهر نیویورک با ابتکار خویش حق ثبت و امتیاز بهره برداری از شیشه های عایق دوجداره، غیر قابل نفوذ را در ایالت متحده بدست آورد.

 

 • اهمیت شیشه

مقدار نور و انرژی که بین ساختمان و فضای اطراف در جریان است تاثیر قابل توجهی برزیبایی فضا، آرامش ساکنین و هزینه های سرمایش و گرمایش دارد با شناخت صحیح نور، انرژی و تابش میتوان با انتخاب شیشه مناسب فضای کنترل شده و دلنشینی را برای ساکنین ایجاد نمود و درعین حال از ورود پرتوهای مضر به ساختمان جلوگیری کرد.
با توجه به گسترش روز افزون معماری نوین ، استفاده از انواع شیشه های پوشش دار رنگی رفلکس، Low-e و ... ابزاری است که در جهت تحقق ایده های خلاق و جلوگیری از اتلاف انرژی ارزشمند استفاده می شود.
 

 • انواع شيشه
  شیشه های رنگی: این شیشه در مقایسه با شیشه های معمولی بخش بیشتری از نور را جذب و یا بازتاب میکند.
   

 • شیشه های رفلکس: این شیشه بخش بیشتری از صیف های مختلف را باز می تاباند  و در کنترل نور و انرژی بسیار موثر می باشد.در انتخاب شیشه رفلکس باید به محدودیت های آن از جمله آیینه ای بودن در شب توجه نمود.
   

 • شیشه های Low-e: این شیشه ها پرتوهای گرمازای مادون قرمز را بازتاب نموده اما نورمرئی را از خود عبور می دهند.در مناطق گرمسیر انتخاب این نوع شیشه سبب جلوگیری از اتلاف انرژی حرارتی  داخل ساختمان به بیرون میگردد.
   

 •   شیشه های Laminate: این نوع شیشه مانع عبور 99 % از پرتو های ماوراء بنفش می شود و همزمان نورمرئی و مادون قرمز را از خود عبور میدهد.
   

(اساس شیشه های دوجداره برمبنای ایجاد یک فضای داخلی پر از هوای خشک و یا استفاده از یک گاز بی اثر مانند گاز آرگون بین دو یا چند صفحه شیشه ای است که لبه ها یا درزهای آن هوابندی شده است و فضای بین آنها با مواد خشک کننده ای مانند سیلیکاژل پر می شود. با توجه به پایین بودن ضریب انتقال حرارت (ثابتK) در شیشه های دو جداره استاندارد میزان انتقال گرما و سرما کاهش یافته و باعث صرفه جویی در مصرف انرژی جهت تامین سرمایش و یا گرمایش محیط داخل ساختمان میگردد. مقدار ضریب ثابت K رابطه مستقیم با فاصله دو جدار شیشه از یکدیگر داشته و با توجه به استفاده هوای خشک و یا گاز تزریقی(آرگون، گزنون و ...)بین دوجداره، انتقال حرارت نیز کمتر میگردد. این امر در رابطه مستقیم با مصرف انرژی سوخت می باشد و صرفه جویی اقتصادی را به دنبال خواهد داشت. در ضمن بطور چشمگیری باعث کاهش عبور صوت خواهد گردید.


 

 

 • عایق بودن در برابر صدا
   

سکوت و آرامش در خانه باعث ارتقا کیفیت زندگی میگردد . وجود حفره های خالی متعدد باعث شده تا علاوه بر سبکتر شدن سازه پنجره مانند یک عایق طبیعی عمل کند . با توجه به تحقیقات انجام شده در صورت استفاده از پروفیل استاندارد و شیشه های دوجداره مناسب میتوان شدت آلودگی صوتی را به رقمی معدل 30 دسی بل کاهش داد .

 

ضخامت های رایج در جداره های مختلف 4 و 6 میلیمتر بوده و رنگ های متداول ، فلوت ساده ، برنز، دودی ، سبز ، نقره ای ، آبی ، طلائی و ... میباشد
از دیدگاه باز تابش نیز شیشه ها دارای انواع ساده و رفلکس میباشند . از شیشه های ویژه میتوان به شیشه های سند بلاست ، شیشه های اسید شوی ، شیشه های سکوریت (نشکن) ، شیشه های لمینیت ، شیشه ها ضد سرقت ، ضد انفجار ، شیشه های ضدگلوله ، شیشه های خم ، شیشه های طرح دار و شیشه هایی با ضریب انتقال حرارت پایین (LOW-e) اشاره کرد .

 

در یک پنجره انتخاب نوع شیشه از اهمیت خاصی برخوردار است. امروزه با پیشرفت تکنولوژی پنجره ها زیباتر شده اند و با توجه به خواص ویژه و کاربردی گوناگون آنها در ساختمان، شیشه هایی تولید شده است که اتلاف انرژی را به حداقل رسانده اند. پنجره ها انرژی را از چهار طریق انتقال میدهند:
 

 •   انتقال گرما به سطح سردتر (Conduction)
   

 •   انتقال گرما به هوای اطراف (Convection)
   

 •   بازتابش(Radiation)
   

 •   انتقال دائم حرارت از درز و لاستیکهای کنار پنجره(Air Leakage)


امروزه تکنولوژی بکاررفته در تولید پنجره به واسطه لایه گذاری های خاص و استفاده از شیشه های دوجداره از رنگ پریدگی فرش، موکت و اثاثیه منزل جلوگیری کرده و محدودیت اندازه در پنجره و تعرق شیشه ها در فصول سرد را از بین میبرد.
 

کاهش هزینه های انرژی با انتخاب شیشه دوجداره
کنترل کامل نور، گرما، صدا با کیفیتی متمایز
اختراع شیشه دوجداره بی شک یکی از مهمترین تحولات صنعت ساختمان بوده است.استفاده بهتر از نور خورشید و هم زمان با آن کنترل کامل نور،گرما،سرما،صدا از مزیت های اصلی این نوع شیشه است.شیشه دوجداره با بهبود ایزولاسیون حرارتی صرفه جویی های مهمی در هزینه های خرید تاسیسات گرمایشی و سرمایشی ساختمان را به دست میدهد.
در بلند مدت شیشه های دوجداره هزینه های انرژی و راهبری ساختمان را نیز کاهش میدهد.درهوای سرد تعرق در سطح شیشه ها در داخل ساختمان ، علاوه بر کاهش وضوح دید، آسیب ها و خسارت جدی به مصالح ساختمانی اطراف پنجره ها وارد آورده و سبب کاهش رطوبت موجود در داخل ساختمان نیز میگردد.


 


 • ویژگی های اصلی شیشه دوجداره

   

•  کاهش اتلاف انرژی
•  جلوگیری از نم زدگی شیشه
•  ایمنی بیشتر نسبت به پنجره با شیشه تک جداره

(شیشه های دوجداره با کنترل جریان انرژی، اتلاف انرژی بین داخل و خارج ساختمان را تا 50% کاهش میدهند)
درصورت استفاده از شیشه های دوجداره و پنجره های عایق، میتوان در ازای هر مترمربع شیشه دوجداره به میزان 40 متر مکعب گاز در سال صرفه جویی نمود. سطح خارجی شیشه در پنجره های با شیشه تک جداره در زمستان بسیار سرد میشود و این سرما، هوای اطراف خود را به نقطه شبنم میرساند و سبب بروز قطرات آب بر روی شیشه می شود. در صورت استفاده از شیشه دوجداره سطح شیشه داخلی آن به اندازه ای سرد نمی شود که هوای اطراف خود را به نقطه شبنم برساند، پس تعرق بر روی شیشه صورت نمی گیرد. استفاده از شیشه دوجداره سبب کاهش بروز این پدیده(تعرق شیشه) و به طبع آن پیشگیری از رطوبت زدگی و پوسیدگی اطراف پنجره ها میشود.
همچنین با استفاده از شیشه دوجداره در صورت شکستن شیشه خارجی خطری برای ساکنین بوجود نمی آید وشیشه داخلی از ورود خرده شیشه ها به فضای زندگی جلوگیری می کند. درمجموع می توان گفت شیشه های دو جداره (با شیشه های 4 و 6 میلیمتری) حداقل 50 % در میزان شدت صوت تاثیر می گذارد.

شیشه های دوجداره عایق بسیار خوب صدا نیز هستند و با کاهش نفوذ آلودگی های صوتی محیط به درون ساختمان، فضایی آرامش بخش برای ساکنان فراهم می آورند. علاوه بر موارد فوق، در شیشه های دوجداره، با انتخاب مناسب لایه های شیشه می توان مقاومت در برابر زلزله و پرتو های مضر خورشید را به میزان مناسبی افزایش داد.